ראשון לציון זוכת פרס החינוך הארצי 2022 יום המורה 2015 ראשון לציון

לוח אירועים

עמוד פנימי - מוסדות חינוך
עמוד פנימי - חירום
עמוד פנימי - שירות
עמוד פנימי - תכניות בחינוך
עמוד פנימי - פדגוגיה דיג
עמוד פנימי - הורים וקהילה

רונית דבוש סייג - מובילה למידת MOOC בחדווה

רונית דבוש סייג, מורה לתנ"ך ומתמטיקה ורכזת תקשוב, מובילת תכנית MOOC במקיף י"ב המעיין בשנת תשע"ה
רונית דבוש סייג - מובילה למידת MOOC בחדווה

רונית דבוש-סייג שייכת לעידן החדש של מורים - אלה אשר מבינים כי בעידן של היום למורה כבר אין בלעדיות על הידע, ועליו לשמש "מנטור" לתלמידים ולהתוות עבורם את הדרך: "הילדים היום הם אוטודידקטים. בלחיצת כפתור אחת כל המידע פרוס לפניהם ותפקידנו כמורים הוא רק ללמד אותם איך ללמוד", מסבירה רונית. "אני לא מתביישת לומר לתלמידים שלי אם אני לא יודעת משהו, ומציעה להם לחקור וללמוד ביחד איתם. 'מכל מלמדיי השכלתי, ומתלמידיי עוד יותר'".

 

רונית (47), אימא ל-4 ילדים וסבתא ל-5 נכדים, היא מורה לתנ"ך ולמתמטיקה, מדריכה ורכזת תקשוב, בעלת ותק של 23 שנים בתחום ההוראה. בשנה האחרונה הובילה בחדווה גדולה את למידת ה- MOOC במקיף י"ב המעיין, לאחר שמשרד החינוך אימץ את השיטה וארגון ערי חינוך שיכלל אותה ל"מודל הנבחרת".

 

קורסי MOOC הם קורסים רבי-משתתפים המתנהלים ברשת האינטרנט. קורסים אלו מאפשרים למידה בקצב אישי, בכל זמן ובכל מקום. ה-MOOC במערכת החינוך בישראל מושתת על "מודל הנבחרת" שפותח על ידי ארגון ערי חינוך ואומץ על ידי מינהל תקשוב טכנולוגיה ומערכות מידע במשרד החינוך. מודל הנבחרת קובע כי התלמידים יתאגדו לקבוצות למידה, בדומה לנבחרת ספורט, ויתנסו ביחד בלמידה אקדמית קבוצתית ורבת משמעות, כאשר לכל תלמיד בקבוצה יש תפקיד והצלחת הפרט תלויה בהצלחת הקבוצה.

 

"העניין הזה של למידה בחברותא הוא שעושה את ההבדל", מסבירה רונית. "המטרה בלמידה היא קבוצתית, יש אחריות הדדית. אין יותר 'אני ואפסי עוד', ולמעשה אתה לא יכול להתקדם בלי הנבחרת".

 

ה-MOOC במערכת החינוך יועד במקור ללמידה בתחום המדעים, אולם רונית, שביקשה לידיה את המשימה, החליטה כי היא מיישמת אותה בכיתת החינוך שלה שאינה כיתת מדעים. "ההצלחה הייתה מסחררת", היא משחזרת. "התלמידים נרתמו ללמידה בחדווה, ולמדו במהלך השנה קורס אסטרונומיה מבוא לחלל, באחוזי הצלחה גבוהים מעל המשוער".

 

בטקס מצטייני תקשוב שהתקיים השנה, אשר בו זכתה ראשון לציון במקום הראשון כעיר מצטיינת תקשוב בחינוך, עלתה קבוצת תלמידים ממקיף י"ב, ביחד עם רונית, לבמה, והציגה בפני הקהל את מודל למידת ה- MOOC בבית הספר.  

בחודש יוני השנה, רגע לפני היציאה לחופשת הקיץ, זכו רונית והתלמידים במקיף י"ב להפתעה נעימה נוספת: ביקור של שר החינוך הנכנס נפתלי בנט, שהגיע לבית הספר במטרה ללמוד על ה-MOOC. רונית מספרת כי המפגש היה אותנטי, שר החינוך התרשם מאוד מהתלמידים שסיפרו לו על התהליך שעברו בלמידת MOOC וכיצד זה שינה אצלם דפוסי למידה קודמים.

 

רונית: "חוויתי במהלך שנות עבודתי לא מעט ביקורים של שרי חינוך ואנשים מכובדים, אבל המפגש הזה היה מיוחד. שר החינוך הגיע באמת על מנת להתרשם מהקבוצה, להכיר ולהבין. הוא פגש תלמידים עם ברק בעיניים, שסיפרו לו כמה הם נהנים מהלמידה הזו ועד כמה זה הפך אותם לאנשים ערכיים, שרואים חבר שזקוק לעזרה בלמידה ומושיטים לו עזרה, ולא דואגים רק לטובתם האישית".

 

לאן מועדות פניך כעת?
"קיבלתי לידיי להוביל במשרד החינוך את למידת ה- MOOC בשנה הבאה, תשע"ו, ולמעשה לשמש רפרנטית של המשרד בנושא. בדרך זו אוכל לקדם את הנושא ולהוביל אותו למחוזות נכונים עבור המערכת כולה".

 

 


 

דרג את הכתבהדירוג כתבה רונית דבוש סייג - מובילה למידת MOOC בחדווה: 3 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים
אתר העירייה
מרכז תמיכה יישובי
פסג"ה
מחיי גני הילדים ובתי הספר
טפסים
סיוע טכני
אתר נגיש 2014
עבור לתוכן העמוד