ראשון לציון זוכת פרס החינוך הארצי 2022 יום המורה 2015 ראשון לציון

לוח אירועים

עמוד פנימי - מוסדות חינוך
עמוד פנימי - חירום
עמוד פנימי - שירות
עמוד פנימי - תכניות בחינוך
עמוד פנימי - פדגוגיה דיג
עמוד פנימי - הורים וקהילה

תכניות מוזיאון ראשון לציון לתלמידי בתי הספר היסודיים והעל יסודיים

בוקר טוב לך מושבה / לכיתות א'-ב'
סיפור מרתק על חיי היום-יום במושבה מוביל את הילדים באמצעות פעילות משחקית והדמיה אל ראשון לציון המושבה, אל האנשים, הבתים, הכלים והצלילים. הפעילות מלווה בתלמידים שחקנים מבית ספר "חביב" ובעבודת יצירה בסדנה.

תורה אורה במושבה / לכיתות א'-ב'
תלמידי כיתות א' ו-ב' מוזמנים לחגוג את טקס קבלת ספר התורה בבית הכנסת הגדול ההיסטורי ובמוזיאון. התלמידים יחוו את הווי החיים היהודי במושבה, יכירו את תשמישי הקדושה ויתוודעו למלאכתו של סופר סת"ם. התכנית כוללת סיור פעיל וחוויתי, מפגש עם סופר סת"ם ועבודת יצירה בסדנה.


מילים מילים – בדרך לשפה לאומית / לכיתות א'-ב'
התכנית מתמקדת בהתפתחותה של השפה העברית, באמצעות סיור פעיל ומהנה במוזיאון תוך ליקוט מילים מתוך התערוכה, מילים אותן חידש אליעזר בן יהודה לפני למעלה מ-130 שנה. ביקור פעיל בתערוכה "בסלון של בן יהודה" ולסיום סדנה – הכנת מילון השפה העברית הישנה והחדשה.

שחקו, שחקו על חלומות / לכיתות א'-ג'
סיור קצר במוזיאון תוך מתן דגש לחיים היומיומיים של 'פעם' ואחר כך נצא לחצר ונשחק במשחקים של פעם באווירה של היום – דג מלוח, טלפון שבור וגולם במעגל, נכיר את "פינת הליטוף" של המוזיאון ועוד.

עצי תפארת / לכיתות ג'
סיור ירוק המשלב ביקור בתערוכת "אדם ואדמה" ופעילות חווייתית "בגן המושבה" ההיסטורי. במהלך הסיור נערוך היכרות עם העצים העתיקים בגן המושבה, נכין להם תעודה מזהה, נגלה את תרומתם לאדם ולסביבה, נלמד לטפל בהם ולהעניק להם אהבה.

מגלי העבר / לכיתות ג'
משחק משימות לגילוי סודות מעברה המפואר של ראשון לציון, תוך כדי שיטוט בתצוגות המוזיאון. הפעילות מלווה בחוברת מאוירת, וכל תלמיד יזכה למדליה.

בתים מספרים / לכיתות ד'
ביקור חווייתי בתצוגות המוזיאון להכרת מורשת העיר שהיא גם מורשתה של מדינת ישראל, ערש הולדת הסמלים הלאומיים, התרבות והחינוך העברי במדינת ישראל. בהמשך נצא לסיור על "שביל הראשונים" בין אתריה ההיסטוריים של ראשון לציון בשילוב פעילות של חקר, תוך יצירת מודעות לערך השימור והקיימות. לקינוח, מופע אורקולי בבאר המושבה. 

חפש את המנהיג / לכיתות ד'-ה'
חוויה ציונית בלתי אמצעית בין הפסלים והחצרות של מנהיגי האומה, בגן המנהיגים. נצא למשחק תחרותי בין קבוצות לגילוי סמלים, ערכים, ולהכיר את חזונם ומעשיהם של מנהיגים. המעבר מתחנה לתחנה נעשה באמצעות מילוי משימות ופתרון כתב חידה. הפעילות כוללת מפגש עם שחקן המגלם את דמויות המנהיגים.

 

מצאנו מים / לכיתות ד'-ה'
תכנית ירוקה שמטרתה לחשוף בפני התלמידים את התפתחות משק המים מאז ימיה הראשונים של ראשון לציון ועד ימינו. מסע מרתק מהבאר ההיסטורית הראשונה, דרך תאגיד "מניב" ועד האגמים שבפארק החולות. התכנית כוללת: מופע  אורקולי, משחק רצפה, סיור מודרך בתאגיד ובאגמים בהם יתקיימו ניסויים מדעיים והפקת סרטון בכיכובם של התלמידים.

חפש את המטמון – הורים וילדים / לכיתות ג'-ד'
משחק תחרותי ומאתגר בין קבוצות של הורים וילדים למציאת המטמון. המשחק נערך בשעות אחה"צ בלב העיר ההיסטורית של ראשון לציון. המעבר מתחנה לתחנה נעשה באמצעות פתרון כתבי חידה וביצוע משימות אתגר. הקבוצה המנצחת זוכה במטמון. מתאים במיוחד למסיבות סיום שנה בשילוב הורים.

"הפנקס הסודי" – כתוספת לסיור / מסיבת סיום שנה / כיתות ד'-ו'
מסע משימות בלשי בסגנון חדר בריחה. באמצעות המשחק המשימתי נפצח את הסוד ונגלה את הצופן שהופך חלומות למציאות. הרפתקת מסלול "הפנקס הסודי" עוברת בין תצוגות המוזיאון ומקנה חוויה לימודית מסקרנת ומאתגרת בלתי אמצעית. ניתן להפעיל גם כתוספת להדרכה או כמשחק של הורים וילדים במסיבות סיום שנה.

סמלים לאומיים / לכיתות ה'-ו'
הולדת דגל הלאום וההמנון בראשון לציון מהווים אבני דרך בהקמת מדינה יהודית ודמוקרטית בארץ ישראל. נבחן יחד את תהליך היווצרותם של הסמלים הלאומיים בראשון לציון, את הטמעת השפה העברית בבית הספר העברי הראשון, ואת חידוש החגים ע"י עם היושב על אדמתו ומוציא את לחמו מן הארץ. את הסיור נסיים בשירת "התקווה" במרתף בו התגורר נפתלי הרץ אימבר.

בני העלייה הראשונה – חולמים ומגשימים / לכיתות י'
מפגש עם חולמים ובונים מהעלייה הראשונה, שלמרות הקשיים, זכו לפרוץ דרך ולהניח את אבני היסוד לעיצוב החינוך, התרבות והלאומיות הישראלית. במהלך הסיור נפגוש שחקן המגלם דמויות היסטוריות, נקיים מסיבת עיתונאים בה יועלו לדיון מחלוקות שהעסיקו את הראשונים, דמויות היסטוריות, שיגלמו המשתתפים, ינקטו עמדה ויביאו טיעונים, עיתונאים ישאלו שאלות נוקבות והתשובות תהיינה מעניינות. לסיום, משחק אחד נגד מאה.

 

ראשונים תמיד אנחנו – לתלמידי כיתות יודעי קרוא / משפחות
משחק ישומון (אפליקציה) במוזאון ובמבנים ההיסטוריים הסמוכים אליו. המשתתפים מטיילים במוזאון ובסביבתו הקרובה ועושים פעילות בעזרת משימות באפליקציה.

 


 

אתר העירייה
מרכז תמיכה יישובי
פסג"ה
מחיי גני הילדים ובתי הספר
טפסים
סיוע טכני
אתר נגיש 2014
עבור לתוכן העמוד