ראשון לציון זוכת פרס החינוך הארצי 2022 יום המורה 2015 ראשון לציון

לוח אירועים

עמוד פנימי - מוסדות חינוך
עמוד פנימי - חירום
עמוד פנימי - שירות
עמוד פנימי - תכניות בחינוך
עמוד פנימי - פדגוגיה דיג
עמוד פנימי - הורים וקהילה

"משהו ממני" - פרויקט show and tell בגן הילדים

"משהו ממני" - פרויקט show and tell בגן הילדים

פרויקט ייחודי בגן "כמו ים", במסגרתו הילדים, בני 3-4, מכינים מצגת (פרזנטציה) על נושא מתחומי העניין שלהם, ומציגים אותו בפני חבריהם בגן

 

פרויקט "משהו ממני" הוא פרויקט ייחודי של גן "כמו ים", בניהולה של ורד פרל אלמליח, מנהלת הגן ומדריכה פדגוגית, ובשיתוף סייעות הגן אווה תורג'מן ומעיין מגנזי. ההשראה לפרויקט היא התוכנית "show and tell" אשר פועלת באוסטרליה ובארה"ב, במסגרתה ילדים צעירים מציגים בפני חבריהם לגן או לכיתה נושא הקרוב ללבם.

 

הפרויקט החל לאחר חופשת חנוכה. ההורים קיבלו דף הסבר על התוכנית ועל הרעיון והתבקשו לשוחח בבית עם ילדיהם אודות תחומי העניין שלהם. הנושא להצגה בגן נתון לבחירתם של הילדים: חוג בו הם משתתפים, טיול במקום אהוב, תחביב, ספר, סרט, תכנית טלוויזיה - כל דבר שהילדים רוצים לשתף ולחלוק מעולמם האישי. לאחר בחירת הנושא הילד מתאמן בבית לקראת העברת הפרזנטציה בגן.

 

מהי התרומה לילדים?
היוזמה מעודדת ביטוי אישי של הילדים וחיזוק תחושת המסוגלות והביטחון בעמידה מול קהל. בנוסף, חיזוק הקשר בין הילד להורה, מאחר והשיח המשותף על תחומי העניין של הילד מאפשר פתיחות ופותח להורה צוהר לעולמו של הילד שאולי לא היה חשוף אליו קודם לכן.

 

הפרויקט מעשיר את הידע של הילדים, מרחיב את תחומי העניין שלהם ומאפשר להם להיות בתפקיד המורה-מלמד שמעביר את הידע הלאה. הילדים מעודדים זה את זה, מגלים רגישות גם לחברים שמתביישים להציג או צריכים את עזרת הגננת, מאפשרים הכלה ומביעים אמפתיה רגשית.

 

מציגים מול חבריהם לגן
הילדים, בני 3-4 בסך הכול, הציגו עד כה במגוון נושאים: אחד הילדים סיפר כיצד הוא אופה עוגיות עם אמו, ואף כיבד את החברים בעוגיות שאפה יום קודם לכן; ילד אחר הציג על הנושא "הארי פוטר", סיפר על הביקור המשפחתי באולפני הסרט בלונדון וחילק "אבקת קסמים" לכל הילדים,  ילדה הציגה את התוכנית האהובה עליה "יחידת החילוץ"; ילד סיפר שהוא חולם להיות פראמדיק ולהציל אנשים, ילד הציג את הסיפור האהוב עליו ועוד. 

 
 

 

התגובות לפרויקט חיוביות, הן מצד הילדים והן מצד הוריהם, שהיו גאים ונרגשים לעבוד עם הילדים בבית ולשמוע על התוצאות בגן. מנהלת הגן, ורד פרל אלמליח: "לא האמנתי עד כמה אתרגש מההיצגים בפרויקט. כשיזמתי את הפרויקט בתחילה לא ידעתי עד כמה הוא יצליח, עד כמה הילדים ישתפו פעולה, יתרגשו ויתלהבו לספר לחבריהם משהו מעולמם. הקשר החברתי בין הילדים מתחזק מאוד בעקבות ההיצגים, מאחר שהילדים לומדים דברים חדשים על חבריהם ועל תחומי העניין שלהם ומגלים גם תחומי עניין משותפים שלא תמיד היו מודעים אליהם. מרגש אותי לראות את הילדים, בני 3-4, מחכים לתורם להציג, עומדים מול ילדי הגן ו'נואמים' בפני חבריהם על הנושא שלמדו והכינו מראש".

 

 


 

כתבות נוספות

אתר העירייה
מרכז תמיכה יישובי
פסג"ה
מחיי גני הילדים ובתי הספר
טפסים
סיוע טכני
אתר נגיש 2014
עבור לתוכן העמוד