ראשון לציון זוכת פרס החינוך הארצי 2022 יום המורה 2015 ראשון לציון

לוח אירועים

עמוד פנימי - מוסדות חינוך
עמוד פנימי - חירום
עמוד פנימי - שירות
עמוד פנימי - תכניות בחינוך
עמוד פנימי - פדגוגיה דיג
עמוד פנימי - הורים וקהילה

"יש לי גן" - זוכה פרויקט מצטיין בכנס משרד החקלאות 2015!

"יש לי גן" הוא מיזם חינוכי לכיתות ג' בנושא מורשת, סביבה והגנה על אילנות אשר נהגה ע"י מוזיאון ראשון לציון בהובלת רכזת החינוך במוזיאון, ציפי גוזז, ובשיתוף תכנית התקשוב העירונית במינהל החינוך ומשרד החקלאות ופיתוח הכפר.

מטרת התכנית לחבר את התלמידים אל ערכיה "הירוקים" של ראשון לציון מראשיתה והקשר החזק לאדמה, לחקלאות, לטבע בכלל ולעצים בפרט, לערוך היכרות מעמיקה עם העצים העתיקים שניטעו בגן המושבה על ידי המייסדים, לחקור את תרומתם של העצים לאדם ולסביבה ולגלות כיצד ניתן לעזור לעצים אלו להאריך ימים - כך שבסופה של התכנית יהפכו הילדים ל"נאמני עצים".

 

בתשע"ה השתתפו במיזם "יש לי גן" 10 כיתות מ-5 בתי ספר יסודיים - חופית, פרס נובל, בן גוריון, חביב ובארי. בשנת תשע"ו ישתתפו במיזם 15 כיתות מ-6 בתי ספר: נווה עו"ז, ויתקין, אשלים אנתרופולוגי, נווה דקלים, סיני והדרים.

 

מהלך הפעילות בתכנית כולל סיור מודרך בתצוגת "אדם ואדמה" במוזיאון ראשון לציון, משחקים להכרת מיני עצים ומושגים בבוטניקה ובשמירה על אילנות, באמצעות ערכות משחקים הכוללות משחקי קלפים ומשחק מסלול "שומרים על העצים", ומשחק משימות בגן המושבה.

 

פעילות המשך לתכנית כוללת פעילות מתוקשבת, כאשר כל תלמיד שהשתתף בתכנית קיבל תעודת "אמץ עץ" ומשימה ל"עבודת שורשים" על אילן הצומח בסביבת מגוריו. תוצרי המשימות של התלמידים עלו לאתר "העצים של ראשון לציון" כאשר התלמידים ממשיכים לבקר באתר, לטפל בעץ שאימצו ולעדכן כל העת באתר. בסופו של התהליך התקבלה מפה של העיר, ועליה מוקמו העצים המאומצים והמטופלים - פלטפורמה שמשמשת ליצירת משחקי דרך ומשימות לתלמידים.

 

בט"ו בשבט תשע"ה (2.4.2015) התקיים יום השיא של הפעילות בגן המושבה בעיר לתלמידי שכבה ג' של בתי הספר שהשתתפו במיזם. מכיוון שתשע"ה הייתה שנת שמיטה, שבה אסור לטעת עצים, התנסו התלמידים בפעילויות ובתכנים אחרים.

בין התכנים שהועברו ביום זה:

  • הצגת האתר "העצים בראשון לציון" על גבי מסך LED
  • סיור מודרך בין עצי הגן
  • מפגש עם דמויות היסטוריות (הוצגו ע"י שחקנים) ששחזרו אירועים מתקופת המושבה שהתרחשו בגן
  • משחקים בנושאי עצים, סביבה ומורשת, פרי יצירתם של התלמידים שהשתתפו במיזם
  • סדנה להכנת ייחורי עצים, סדנה לאיסוף זרעים והנבטה וסדנה להכנת עציצים ועוד

לאלבום התמונות מפעילות השיא בט"ו בשבט, לחצו כאן

 

 
 


 

אתר העירייה
מרכז תמיכה יישובי
פסג"ה
מחיי גני הילדים ובתי הספר
טפסים
סיוע טכני
אתר נגיש 2014
עבור לתוכן העמוד