ראשון לציון זוכת פרס החינוך הארצי 2022 יום המורה 2015 ראשון לציון

לוח אירועים

עמוד פנימי - מוסדות חינוך
עמוד פנימי - חירום
עמוד פנימי - שירות
עמוד פנימי - תכניות בחינוך
עמוד פנימי - פדגוגיה דיג
עמוד פנימי - הורים וקהילה

חגיגות חג הסיגד בגני הילדים ובבתי הספר

חג הסיגד, המסמל את חידוש הברית של יהודי אתיופיה עם עמם ותורתם, חל כבכל שנה בכ"ט בחשוון. החג מצוין בעיר ירושלים בצום ובתפילות לבוא הגאולה. בני העדה מתאספים בלבוש לבן לקראת התפילה בשני אתרים בעיר הקודש - בטיילת ארמון הנציב וברחבת הכותל המערבי. המנהיגים הדתיים של העדה, הקייסים, נואמים בפני הקהל, מתפללים וקוראים פרקים מהאורית (התורה).
חג הסיגד - מקור למסורת, המשכיות, געגוע לירושלים ולציון - לובש מדי שנה צורה חדשה בקרב קהילת גני הילדים ובתי הספר בעיר ומחדיר שמחה ללב התלמידים וההורים.

 

בתי הספר בעיר מציינים מדי שנה את היום בחגיגת למידה משמעותית בכיתות - עם אורחים מיוחדים שמגיעים לבית הספר ועם המאכלים והלבוש המסורתי של בני העדה. התלמידים לומדים על משמעות היום וחווים אותו דרך למידה ויצירה.

 
 
 

ב"חצב" (בי"ס לחינוך מיוחד) חגגו את חג הסיגד בפעילות חווייתית עם מפעילה כולל שירים ריקודים, הפעלה עם תלבושות וכלי נגינה וכיבוד מסורתי עשיר.

 


גם ילדי הגנים העירוניים חגגו את חג הסיגד והכירו את מנהגי החג ואת סממניו האותנטיים:

 

גן "שבעת המינים" (גן ממלכתי דתי) - הילדים למדו על מהות החג, על הכמיהה דאז לארץ ישראל והיום לבית המקדש. טעמו ממטעמי העדה האתיופית ולבשו את הבגדים המסורתיים:

 
 
 

גם בגן "קשת בענן" (גן ממלכתי דתי) חגגו עם הילדים את החג, למדו על המסע של יהודי אתיופיה לארץ ישראל ורקדו יחד את הריקודים המסורתיים:

 
 
 
 

חג הסיגד בגן "מעיין הקסם": הילדים טעמו מהמאכלים האותנטיים של העדה, לבשו את התלבושות וצפו בסרטון שמסביר על מהות החג. בנוסף רקדו לצלילי השירים באמהרית: 

 
 

גן "מעבר לקשת": אימהות מהגן הכינו עבור הילדים את מטעמי החג והגיעו לגן בלבוש המסורתי. דרך מצגת הילדים למדו על מאפייני החג, הכירו כפרים, תלבושות ומסורות באתיופיה, וכמובן - רקדו:

 
 
 

 


מגוון פעילויות דומות הקשורות לחגיגות חג הסיגד התקיימו גם בגנים: בית חלומותיי, חוני המעגל, נשיקת הפתעה (גן חינוך מיוחד), ארמון בחול ובעוד רבים....

 

 

אתר העירייה
מרכז תמיכה יישובי
פסג"ה
מחיי גני הילדים ובתי הספר
טפסים
סיוע טכני
אתר נגיש 2014
עבור לתוכן העמוד