ראשון לציון זוכת פרס החינוך הארצי 2022 יום המורה 2015 ראשון לציון

לוח אירועים

עמוד פנימי - מוסדות חינוך
עמוד פנימי - חירום
עמוד פנימי - שירות
עמוד פנימי - תכניות בחינוך
עמוד פנימי - פדגוגיה דיג
עמוד פנימי - הורים וקהילה

מבזקים - מחיי גני הילדים ובתי הספר

מציינים את ההליך הדמוקרטי: בחירות בגן "בצל התאנה"
כמעט שכחנו, אבל ב-1 בנובמבר התקיימו כאן בחירות ארציות לכנסת ה-25 - וגם במוסדות החינוך בעיר ערכו התלמידים בחירות בנושאים חשובים הקרובים לעולמם. ילדי גן "בצל התאנה" (גילי 4-5) למדו על הבחירות הארציות לכנסת, הכירו את המושגים הקשורים להליך הבחירה הדמוקרטי, והחליטו, יחד עם הגננת וכל צוות הגן, לערוך בחירות בנושאים הקשורים לחיי היום יום שלהם בגן. הילדים יצרו הכול: את הנושא, את האפשרויות שמהן ניתן לבחור, את פתקי הקלפי, מנו ומיינו ועבדו יחד בשיתוף פעולה יפה. בתוכנית גנן/גננת היום, תכנית העצמה אישית המתקיימת בגן, יעבירו הילדים - כל פעם ילד/ה אחר/ת - יום למידה בנושא שנבחר.  

 
 
 

 


הישג לתלמידת בי"ס זבולון המר ומפגש מרגש עם נשיא המדינה

תלמידי ביה"ס היסודי ממלכתי-דתי "זבולון המר" משתתפים, זו השנה החמישית, בתחרות כתיבת סיפורים ארצית, במסגרת "המרכז לחדשנות בחינוך". בשנה החולפת (תשפ"ב) העפילה תלמידת ביה"ס לינוי פרדה לגמר התחרות, וזכתה במקום השני המרשים והמכובד. במסגרת זכייתה הוזמנה לינוי, יחד עם כלל התלמידים מרחבי הארץ שהשתתפו בתחרות, עם הוריהם ומנהלי התכנית, לבית נשיא המדינה מר יצחק הרצוג למפגש מרגש עם הנשיא ורעייתו.

 

 
 

מימין: מפגש קבוצתי בבית נשיא המדינה עם הנשיא ורעייתו; משמאל: לינוי עם מחנך הכיתה בועז ברקוביץ

 


שבוע הבטיחות הלאומי לזהירות בדרכים 13-18.11.2022

בית הספר היסודי "יפה נוף" שם דגש על הגעה בטוחה לבית הספר כל השנה, ובפרט בשבוע הבטיחות הלאומי. בבית הספר פתחו את שבוע הבטיחות בטקס של תלמידי שכבה ה' בנושא "רכיבה בטוחה". במהלך השבוע הועברו לתלמידים מערכי שיעור מותאמים לכל שכבות הגיל. התלמידים יצרו קסדות אישיות ומעוצבות והתנסו ברכיבה על אופניים בתלת-ממד. השיח במהלך השבוע התמקד בחשיבות של רכיבה נכונה ובטוחה, תוך הטמעת הנושא החשוב באמצעות משחק.
הורים מתנדבים מקהילת ביה"ס העבירו הרצאות לשכבות ה'-ו' על רכיבה על אופניים ואופניים חשמליים.

 
 
 

בי"ס יפה נוף. בתמונה מימין: מנהלת ביה"ס אורנה פייגרסון עם לימור חנין הממונה על החינוך לזה"ב, וליטל פפושדו מדריכת זה"ב במחוז מרכז

 


"יום החסד העולמי" בביה"ס היסודי רננים: התלמידים ציינו את "יום החסד העולמי" באמצעות ריקוד, שירה ומוסיקה. כל תלמידי בית הספר והצוות למדו את הריקוד והתאמנו עליו במשך חודש.  ביום החסד עצמו התכנסו כולם בלבוש אחיד ורקדו יחד למען האחדות. התלמידים למדו מהי אחדות ושיתוף פעולה, גם אם קיים שוני. לאחר הריקוד, תלמידי שכבות א'-ב' הכינו פרחים וברכות, תלמידי מרכז ההצלח"ה בבית הספר חילקו את הפרחים לגן הילדים ולמועדון אקי"ם. התלמידים למדו מסר ערכי חשוב ביום זה:

 

מהו יום החסד העולמי?  


ביה"ס היסודי "רעות": תכנית "מובילים כישורים" להעצמת התלמידים

"מובילים כישורים" היא תכנית ייחודית בהובלת המחנכות להעצמת כלל תלמידי בית הספר, בדגש על פיתוח מיומנויות לומד עצמאי. בכל שבוע התלמידים נפגשים במרחבים חוץ כיתתיים המזמנים חוויה ייחודית לפעילות אותה מובילים הילדים עצמם. הפעילות משלבת את עולמותיהם, כישוריהם וחוזקותיהם. בפעילות מושם דגש על העצמת התלמיד המוביל, קבלת אחריות, מסוגלות, בחירה, חשיבה יצירתית, שיתוף פעולה ולמידה חווייתית. התוכנית מעניקה לילדים ביטחון אישי ומפתחת את יכולת העמידה מול קהל. כמו כן, התוכנית תורמת לכלל התלמידים בכיתה; הם לומדים להקשיב האחד לשני, מכבדים ומפרגנים לדובר/ת.

 
 
 
 

בי"ס רעות. תכנית להעצמת התלמידים בהתבסס על כישוריהם האישיים

 


ביה"ס היסודי ממלכתי-דתי "שלהבות חב"ד": במסגרת מיזם "מדור לדור", ובזיקה לשבוע העליות שצוין החודש בכל בתיה"ס בעיר, התלמידים התבקשו לראיין את סבא, סבתא או קרוב משפחה אחר אודות סיפור עלייתם ארצה. היה מרתק!

תכנית נוספת בשלהבות חב"ד, תכנית "אקדמיה" - כל תלמיד בוחר מספר קורסים מתוך רשימת אפשרויות, כאשר המטרה בקורסים המוצעים היא לחשוף את התלמידים לכמה שיותר תחומי עניין מגוונים. דוגמאות לקורסים מהם הילדים יכולים לבחור: דרמה ותיאטרון, צילום ועריכה, שחמט, מחשבים ומבוא לתכנות, סיפור בפלסטלינה, תסרוקות ועיצוב שיער ועוד.

 


"יום שיטור וקהילה" בביה"ס היסודי ממלכתי-דתי ישורון: יום חשוב וייחודי התקיים בביה"ס ממ"ד ישורון, במסגרתו נחשפו התלמידים לעבודת המשטרה בקהילה - התמודדות עם חפץ חשוד, הפגנות, התנהגויות בסיכון, עבודתם של מגן דוד אדום וכוחות כיבוי האש. ביום זה לקחו חלק יחידות שונות של משטרת ישראל שהגיעו לביה"ס: חבלנים, פרשים, כלבנים, שיטור עירוני, תנועה ויס"מ, וגם מד"א וכיבוי אש. תזמורת המשטרה חתמה את היום החשוב.

 
 

 


ביה"ס היסודי "הדרים": החודש התקיימה סדנת "לגעת בהיסטוריה" בנושא שואה ותקומה לתלמידי כיתות ג'-ו'. הסדנה עסקה, בתחילתה, בחייהם הרגילים של היהודים לפני השואה, בדגש על הדמיון לחיי הילדים כיום - פעילות בתנועות נוער, משחקים, פעילות ספורטיבית וכו', ולאחר מכן גם בתקופת הדיכוי והאנטישמיות, חסידי אומות העולם ותרומת ניצולי השואה בהקמת המדינה. במהלכה הצטלמו התלמידים עם פריטים נדירים, בהם: נייר של הפועל ורשה, בובה עם סימן מגן דוד, כובע טייסים של המעצמות שהכניעו את גרמניה, כפפה עליה חתום אלוף העולם לאיגרוף במשקל כבד הגרמני מקס שמלינג שקיבל את אות ראול ולנברג על פעולות חיוביות למען יהודים בגרמניה, ותעודות לנערות במכבי גרמניה שזכו בתחרות לזריקת כידון.

התלמידים יצאו עם ערך מוסף רב מהסדנה, בין היתר חיבור להיסטוריה ורכישת ידע עולם נרחב.

 
 
 
 
 
 

בביה"ס היסודי "נווה חוף" התקיים טקס בנושא רעות וסובלנות לציון יום הזיכרון ה-27 לרצח ראש הממשלה יצחק רבין. לאחר מכן התקיימה פעילות לומדים י.ח.ד - יוצרים חוקרים דואגים אחד לשני - בשכבות ג'-ו', למידה דו-גילית בנושאים חברתיים. לסיום התלמידים הכינו כרזות בנושא רעות וסובלנות.

 
 

 


ביה"ס היסודי הצומח "נרקיסים" - לשמוע צבעים ולראות קולות: יומיים של למידה חוץ כיתתית לתלמידי בי"ס נרקיסים לסביבה ולטבע תחת פדגוגיה מבוססת מקום. בחי כיף למדו התלמידים על בעלי החיים, טיפול וחמלה דרך חידות, משחק והאכלת בעלי החיים; במוזיאון אגם - למדו על האמן, האמנות הייחודית לו ומושגים באמנות דרך התבוננות, משחק, התנסות אמנותית. וכל מי שחידד חושים והסתקרן, הצליח לשמוע צבעים ולראות קולות ...

 
 

"שבוע הציפורים" בי"ס ויתקין טבע: שבוע ייחודי ומרתק התקיים בביה"ס "ויתקין טבע", במסגרתו התלמידים עסקו בחקר ציפורים נודדות. התלמידים חקרו את הנושא במסגרת שיעורי טבע וסביבה, וגם בשיעורי מדעים ושפה בהם שולבו התכנים במספר אופנים. שיעורים הוקדשו לתצפיות בטבע יחד עם מגדירי ציפורים במטרה לחקור את הציפורים באזור, סוגי הציפורים ומבנה גופן. חלק מהתלמידים המשיכי לתעד גם בשעות אחה"צ את הציפורים בשכונה. זוהי דוגמה מעניינת ללמידת חצר בביה"ס המשלבת למידה בטבע.

 
 
 

 


קבלת ספר תורה בביה"ס היסודי "רמז": תלמידי שכבת ב' בבית ספר "רמז" קיבלו את התורה בטקס מרגש חגיגי ועוצמתי. בוקר יום שישי התחיל בכניסה מרשימה וחגיגית עוד בשערי ביה"ס. התלמידים הנרגשים נכנסו עם הוריהם לכיתות וערכו יחדיו קבלת שבת משותפת. לאחר מכן יצאו בליווי תרועות  של תלמידי שכבת א' לבית הכנסת ושם הם קיבלו הסבר מפורט על ארון הקודש וספר התורה. הטקס היה מלווה בשירים מזמורים ובשמחת התורה.

 
 
 

 


תלמידי כיתה י"א 3 מתיכון מקיף ח' ע"ש חיים בר לב, עם המחנכת חני ארד, קיימו לאחרונה פעילות ערכית יפה וחשובה, בשיתוף עמותת "אהבת חינם", עבור נערה שלא היו ברשות הוריה האמצעים לחגוג לה את חגיגת בת המצווה. התלמידים התארגנו וערכו ביום האירוע שולחן מתוקים עמוס בכל טוב עבור כל המוזמנים, הכול על מנת לשמח את הנערה.  

 
 
 


תלמידי כיתה ט1 כיתת מנהיגות בחט"ב "אוריה" (מקיף ב' דתי), בשיתוף המד"צים - אגף הנוער והצעירים במינהל קהילה, ובשיתוף "התנועה הירוקה" - תנועת הנוער הסביבתית, יזמו, תכננו, הפיקו והוציאו לפועל הפנינג איכות סביבה לתושבי שכונת ראשונים, הסמוכה לבית הספר. הערכים שהובילו את כל הפרויקט הם חינוך למודעות סביבתית, יוזמה ואקטיביות בכל הקשור להתנהלותנו היום יומית ולמשבר האקלים. את תחנות ההפנינג הפעילו במרץ רב נציגים מכיתות ז1, ח1 וט1.
התלמידים הדריכו, הסבירו והובילו, וקיבלו מחמאות חמות מראש העירייה ומנציגי הנהלה נוספים על הפעילות.

 
 

תיכון מקיף י' ע"ש אלברט איינשטיין - חיים משותפים משמעותם היכרות אישית, שיח בין-אישי עם מבט בעיניים: תלמידי כיתה י"ב מתיכון מקיף י' התארחו, במהלך הטיול השנתי, אליו יצאו בבית ספר מקיף אורט סאג'ור שנמצא ביישוב הדרוזי סאג'ור שבצפון. במהלך הביקור נפגשו התלמידים עם ראש המועצה ועם הנהלת ביה"ס. התלמידים שמעו על החיבור, השותפות והערבות ההדדית עם בני העדה הדרוזית, ועל החשיבות שהם רואים בשירות משמעותי בצה"ל. התלמידים סיירו ביישוב ולמדו על המורשת הדרוזית ואתרים חשובים, נהנו ורקדו לצלילי המוסיקה המקומית. אין ספק שמדובר במפגש חשוב ומקרב מאין כמוהו!

 
 

 


 


 

 

 

אתר העירייה
מרכז תמיכה יישובי
פסג"ה
מחיי גני הילדים ובתי הספר
טפסים
סיוע טכני
אתר נגיש 2014
עבור לתוכן העמוד