ראשון לציון זוכת פרס החינוך הארצי 2022 יום המורה 2015 ראשון לציון

לוח אירועים

עמוד פנימי - מוסדות חינוך
עמוד פנימי - חירום
עמוד פנימי - שירות
עמוד פנימי - תכניות בחינוך
עמוד פנימי - פדגוגיה דיג
עמוד פנימי - הורים וקהילה

מיזם חדש: למידה במרחבים עירוניים

מינהל החינוך, אגף חינוך על יסודי ומרכז פסג"ה ראשון לציון (המרכז לפיתוח סגלי הוראה), בשיתוף מרכזי נוער קהילה ומתנ"סים, הפיקוח העל יסודי ואגף מו"פ במשרד החינוך (מחקר ופיתוח), פועלים בימים אלה לפיתוח מיזם שרלוונטי מאוד ללמידה בתקופת הקורונה (אך לא רק): יצירת קהילת פיתוח יישומי בנושא למידה והוראה במרחבים העירוניים, מתוך ההבנה כי במרחבים גיאוגרפיים ישנם מאפיינים פדגוגיים שמאפשרים למידה.

 

המיזם מבוסס על מגמה עולמית  "מבית ספר בעיר, לעיר כבית ספר", ומקדם את התפיסה כי למידה מתרחשת בכל זמן, בכל מקום ומכל אדם. למידה במרחבים עירוניים היא רב תחומית, מנצלת את המשאבים הטבעיים של המרחב ומחזקת את הזהות והחיבור למקום ולקהילה.

25 מורים ומנהלים מ-5 חטיבות ביניים נבחרו להוביל את המיזם בעיר: חט"ב אחרון הבילויים (מקיף ג'), חט"ב ראשונים (מקיף י"א), חט"ב טביב (מקיף ו'), חט"ב מיכה רייסר (מקיף ז') וחט"ב המעיין (מקיף י"ב). המטרה היא שבשלב הבא יצטרפו למיזם כל חטיבות הביניים והחטיבות העליונות בעיר. 

 
 

(צילום: רון גלנץ מנהל מרכז 360 נחלת, נועה מיכאלי מנהלת רשת כותר ראשון)

 

הפיתוח המקצועי שילווה את המיזם ישים דגש על הבנת התפיסה החדשה והרלוונטיות של למידה במרחבים עירוניים. החלק היישומי יכלול ניתוח מאפיינים פדגוגיים של מרחבים, התנסות במרחב ובניית מודלים להטמעה במרחבים השונים.

 

מיפוי המרחבים העירוניים כבר נעשה ונוצר קשר עם מנהלי המרחבים שהביעו נכונות להיות שותפים למיזם. ייעוץ פדגוגי ומקצועי למיזם ניתן ע"י ד"ר אדר' שוש בר-אלי וקרן דביר מאגף מו"פ במשרד החינוך.

 

ראש מינהל החינוך, אטי אדר: "אנו שמחים בתקופה זו לצאת במיזם חשוב מאין כמותו של הכשרת המרחבים העירוניים ללמידה והוראה, מתוך ידיעה והבנה כי המרחבים הגיאוגרפיים מאפשרים למידה יעילה. תודה למנהלת אגף על יסודי במינהל החינוך פזית שרון, למנהלת הפסג"ה איריס אייזנברג כ"צ ולכל שאר השותפים הפעילים על הובלת המיזם בתקופה זו".

 

***

 

אודות הפסג"ה

 

מרכז לפיתוח סגלי הוראה (פסג"ה) ראשון לציון מהווה מרחב להתפתחות ולצמיחה מקצועית של עובדי ההוראה בעיר (מנהלים, מורים, גננות, יועצות ובעלי תפקידים בבתי הספר) הפועל מתוך הקשבה, אווירה חמה, מענה לצורך ואהבה לחינוך ולהוראה.

 

מרכז הפסג"ה רואה בפיתוח המקצועי כלי מרכזי לבניית זהותו המקצועית של עובד ההוראה כמומחה בתחומו, להעצמתו ולהתמודדותו עם אתגרי המקצוע. מסגרות וסביבות הלמידה מזמנות לעובדי החינוך וההוראה מקום לצמיחה והעשרה בכל הקשור לידע ולפרקטיקות הוראה ולמידה יצירתיות, גמישות, עדכניות ורלוונטיות לזמן, לתקופה, למרחב וזירות הלמידה השונות והמתחדשות.

 

 

 

אתר העירייה
מרכז תמיכה יישובי
פסג"ה
מחיי גני הילדים ובתי הספר
טפסים
סיוע טכני
אתר נגיש 2014
עבור לתוכן העמוד