ראשון לציון זוכת פרס החינוך הארצי 2022 יום המורה 2015 ראשון לציון

לוח אירועים

עמוד פנימי - מוסדות חינוך
עמוד פנימי - חירום
עמוד פנימי - שירות
עמוד פנימי - תכניות בחינוך
עמוד פנימי - פדגוגיה דיג
עמוד פנימי - הורים וקהילה

נבחרת מנהיגוטק בבי"ס ישורון: 30 דקות, 7 חידות ומשימה אחת - לשחרר את ירושלים!

נבחרת מנהיגוטק בבי"ס ישורון: 30 דקות, 7 חידות ומשימה אחת - לשחרר את ירושלים!

חברי נבחרת "מנהיגוטק" בבית ספר ישורון הגו יוזמה מקורית ללימוד סיפור שחרור ירושלים - חדר בריחה "הר הבית בידינו"!

בבית ספר ממ"ד ישורון נולדה בימים אלה יוזמה חדשה שקמה מתוך הצורך להותיר את התלמידים עם חוויית למידה משמעותית. בית הספר הצטרף השנה לתכנית העירונית מנהיגוטק וגיבש נבחרת רב-גילאית של תלמידי ד-ו, בהובלתה של רכזת תקשוב ומובילת התכנית, אסנת אלק. כל בית ספר התבקש לתכנן יוזמה בית ספרית שתקדם נושא נבחר, ובישורון העלו התלמידים רעיון ליצור פעילות שתשיק לנושא השנתי לשנה"ל תשע"ז - 50 שנה לשחרור ירושלים.

אסנת אלק: "כשהעלינו הצעות לפעילות שתקדם את הנושא השנתי של ירושלים, עלה לי פתאום רעיון - ליצור "חדר בריחה" (Escape Room) שהוא סוג של משחק הרפתקאות, המשלב פתרון חידות, שימוש בידע, באינטואיציה ובהיגיון. צריך להשתמש בחפצים שונים הנמצאים בחדר כדי לפתור סדרה של חידות, לפענח רמזים וצפנים ולמצוא את הדרך החוצה. במקור זה נקרא "חדר בריחה" כיוון שהחדר ננעל והאתגר הוא לסיים לפתור אותו תוך זמן מוגבל (60 דקות)".


החדר תוכנן על ידי אסנת, ועל הביצוע וההכנות עמלו חברי נבחרת מנהיגוטק. ההפעלה בביה"ס דרשה חשיבה יצירתית וגם כמה שינויים בחוקי המשחק. "תלמידי הנבחרת מיד התחברו לרעיון. חיפשנו חדר מתאים לחוויה שייתן אווירה מתאימה והחלטנו להשתמש במקלט. לאחר מאמצים רבים הבאנו את המקלט למצב שיהיה ניתן להשתמש בו לצרכינו, וזאת באדיבותה של אתי מקייטן שהכשירה לפעולה את המקלט ונטלה חלק בכל העמדת החידות בחדר. הירידה מתבצעת בחושך כאשר שקי חול עם פנסים דולקים בצדי המדרגות ומנורת פליקר מהבהבת בהבזקים ומעבירה תחושה של הבזקי ירי. בעת המשחק קבוצות התלמידים שבאות להתנסות צריכות להתארגן ולפתור ביחד 7 חידות, שדרכן הם לומדים על סיפור המלחמה ושחרור הכותל בתוך זמן קצוב - עד הצלצול".


ההכנה המקדימה כללה כתיבתן של חידות מסוגים שונים, שהמשותף לכולן הוא שהן מצריכות מיקוד וחשיבה, שימת לב לפרטים והיכרות עם דמויות ואירועים מרכזיים בסיפור. לאחר שהרעיון הבשיל והחידות היו מוכנות - הגיע זמן הביצוע!


בשלב הראשון, כדי להגיש לתלמידים את סיפור הקרבות וכיבוש ירושלים, הנבחרת צילמה סרטון הסבר, בו קטעי מידע מוקראים וממומחזים וברקע רצות תמונות המספרות את סיפור הקרב על ירושלים, שהמצולמים בהן הם חברי מנהיגוטק.


בשלב השני, נעשתה מלאכת העיצוב וההעמדה, תוך הקפדה על הפרטים הקטנים ויצירת אווירה אותנטית מותאמת לסיפור. בכל החידות נעשה שימוש באביזרים הלקוחים מעולם "חדרי הבריחה" - תיבות נעולות, מנעולים עם קוד פתיחה ורמזים מוסתרים.


וכך, כשקבוצה נכנסת לחדר לפתור אותו, היא צופה בסרט עם המידע ופרטי הסיפור ורק לאחר מכן מתחילה לפתור את החידות בזמן מוקצב של עד חצי שעה. התקדמות בפתרון חידה אחת מאפשרת לפתור את החידה הבאה.

מדי יום מגיעים להתנסות בחדר הבריחה תלמידים משכבות ד'-ו'. הם נכנסים בקבוצות קטנות של עד חמישה תלמידים, מלווים על ידי חברי נבחרת מנהיגוטק, שנמצאים שם כדי לסייע בהפעלת החידות ולהנחות במידת הצורך.


רויטל נהמי, מנהלת בית הספר: "בית הספר שלנו אוהב חידושים ופתוח לרעיונות. בישורון אף פעם לא עוצרים, תמיד יוצרים אתגרים חדשים. הפעם זה חדר בריחה "הר הבית בידינו" - בסימן 50 שנה לשחרור ירושלים. זוהי חווייה מיוחדת במינה ואני ממליצה מאוד לתאם ולבוא לבקר בחדר - מורים ותלמידים!"

 

נירית האן, מנהלת תכנית מנהיגוטק, שליוותה את הנבחרת והייתה שותפה לסוד ההחלטה, מוסיפה: "כשאסנת סיפרה לי על הרעיון מיד ניצתה בי התלהבות גדולה, ובמפגש עם הנבחרת שמחתי לגלות שהילדים נרגשים ורתומים לביצוע היוזמה, למרות שהיא דרשה מהם הרבה עבודה. קשה להעביר במילים את חוויית הביקור בחדר המוכן! הירידה אל המקלט עם האורות המהבהבים, החידות המושקעות, התפאורה שמסביב - הכל ביחד מתחבר לחוויה עוצמתית, שמערבת את התלמידים באופן פעיל וממחישה את הסיפור. לראות את המחויבות והאחריות שמגלים חברי הנבחרת בהפעלת היוזמה שלהם - מעורר גאווה אמיתית. איזו עשייה ייחודית, יצירתית וערכית!"

 

 חברי נבחרת מנהיגוטק ישורון: ליאם דהרי, אוריה בן אברהם, נהוראי רצאבי, לידור אחרק, גאיה עטרה, רון טוויל, אוראל בדני, עדי צדוק, גאיה בן יעקב, אוריה כהן


סרטון חדר בריחה "הר הבית בידינו"

גלריית תמונות

 


 

אתר העירייה
מרכז תמיכה יישובי
פסג"ה
מחיי גני הילדים ובתי הספר
טפסים
סיוע טכני
אתר נגיש 2014
עבור לתוכן העמוד