ראשון לציון זוכת פרס החינוך הארצי 2022 יום המורה 2015 ראשון לציון

לוח אירועים

עמוד פנימי - מוסדות חינוך
עמוד פנימי - חירום
עמוד פנימי - שירות
עמוד פנימי - תכניות בחינוך
עמוד פנימי - פדגוגיה דיג
עמוד פנימי - הורים וקהילה

תערוכת "ילדי מצור לנינגרד" - "ניצולי לנינגרד" - תערוכה נודדת בבתי הספר העל יסודיים תשפ"ב

תערוכת "ילדי מצור לנינגרד" - "ניצולי לנינגרד" - תערוכה נודדת בבתי הספר העל יסודיים תשפ"ב

התערוכה מספרת את סיפורם של ילדי מצור לנינגרד, כיום אזרחים ותיקים חלקם תושבי העיר. זהו פרויקט עוצמתי ומרגש של עיריית ראשון לציון: אגף הקליטה במינהל קהילה ביחד עם עמותת "להשאיר חותם" ובמימון מפעל הפיס, ומינהל החינוך, שהביא את התערוכה לתוך בתי הספר

 

"ילדי מצור לנינגרד"/ "ניצולי לנינגרד", שהושקה בחודש מאי 2021, היא תערוכה נודדת בין בתי הספר העל יסודיים ברחבי ראשון לציון לאורך שנת תשפ"ב. במהלך מלחמת העולם השנייה מתו 750,000 איש מרעב, קור והפצצות. מי שהיו אז ילדים וילדות, נערים ונערות, הם היום אזרחים ותיקים (שחלקם מתגוררים בראשון לציון) ומבקשים לשתף את הדור הצעיר בזיכרונותיהם. הם מספרים כיצד העורף הפך לחזית הסופגת הפצצות בין רחובות העיר לנינגרד, שכותרה על ידי הצבא הגרמני, אך לא נכנעה. חלקם איבדו אם או אב ומצאו את עצמם לבדם, נאבקים כדי לשרוד את הרעב, הקור והלחימה.

התערוכה היא מיסודו של מיזם האוטוגרפרס, מיזם תיעוד בינלאומי, שמטרתו חיבור הקהילה להיסטוריה הייחודית שלה, המופעל בישראל על ידי עמותת "להשאיר חותם". התערוכה מתעדת את סיפורם של 11 ותיקים וותיקות מקהילת "ניצולי מצור לנינגרד", המתגוררים בראשון לציון. מסע התיעוד ארך כשנתיים וחצי.

התערוכה הושקה בשיתוף עם עיריית ראשון לציון: מינהל קהילה בהובלה של אגף הקליטה ביחד עם עמותת "להשאיר חותם" ובמימון של מפעל הפיס.

אגף חינוך על יסודי במינהל החינוך הרים את הכפפה ושם לו למטרה להביא את התערוכה לבתי הספר העל יסודיים בעיר במטרה ללמד, לשתף ולהעלות על נס את סיפור חייהם של ילדי מצור לנינגרד. האגף מתכלל את התערוכה הנודדת בתשפ"ב בין בתי הספר העל יסודיים בעיר - מיזם ערכי ייחודי.
 
תלמידי התיכון מסיירים בתערוכה, לומדים על הנושא במסגרת שיעורי היסטוריה ולפי מערכי שיעור ייעודיים, צופים בריאיונות עם הניצולים ודנים בסוגיות העולות מן הנושא, ובעיקר בצורך לזכור ולהזכיר, ולא לשכוח.

 

   
 
 התערוכה במקיף ה'  מקיף ה'  התערוכה בנתיב האולפנה
 
 
 

 נתיב האולפנה 

 


 

אתר העירייה
מרכז תמיכה יישובי
פסג"ה
מחיי גני הילדים ובתי הספר
טפסים
סיוע טכני
אתר נגיש 2014
עבור לתוכן העמוד