ראשון לציון זוכת פרס החינוך הארצי 2022 יום המורה 2015 ראשון לציון

לוח אירועים

עמוד פנימי - מוסדות חינוך
עמוד פנימי - חירום
עמוד פנימי - שירות
עמוד פנימי - תכניות בחינוך
עמוד פנימי - פדגוגיה דיג
עמוד פנימי - הורים וקהילה

"בית המשפט"!

"בית המשפט"!
"בית המשפט"!

תכנית בבי"ס בני ארזים לעיצוב התנהגות ולרכישת מיומנויות חיים ומיומנויות תקשורת. בתפקיד השופטים ועורכי הדין ב"בית המשפט": התלמידים עצמם

 

בבי"ס בני ארזים לחינוך מיוחד פועל פרויקט של "בית משפט" פנימי, אשר אליו מגיעים תלמידי ביה"ס לסנגר על התנהגותם, להעלות טיעונים "לעונש" ולהתנסות בהגנה על זכויותיהם. את תפקיד השופטים ועורכי הדין בבית המשפט ממלאים התלמידים עצמם, והכל בתיווך ובהנחיה של מטפלת בפסיכודרמה, קלינאית תקשורת ורכז המשמעת של ביה"ס.


בי"ס בני ארזים הוא בי"ס על יסודי לתלמידים מכיתה ז' ועד גיל 21 בעלי הפרעות נפשיות וקושי התנהגותי. תלמידי בית הספר הם לרוב בעלי קשיים שפתיים, רגשיים, חוסר במיומנויות חברתיות וקשיי תקשורת.

 

הפרויקט נולד מתוך רצון לתת לתלמידים במה להגן על זכויותיהם, לרכוש מיומנויות חיים ולשקף התנהגויות שלהם ושל תלמידים אחרים.

 

בבית המשפט המתקיים בין כותלי ביה"ס התלמידים לומדים את שפת בית המשפט, שימוש בטון מתאים ומכבד ובתקשורת בלתי מילולית (שפת גוף). התלמידים שמשחקים את תפקיד השופטים מסמלים את המוסר והערכים החברתיים ומעצם כך מתאימים את התנהגותם להתנהגות שמאמצת את מערכת השיקולים של ביה"ס ואת הנורמות החברתיות. התלמידים שמשחקים את עורכי הדין לוקחים על עצמם תפקיד של מתווכים ומאזנים בין האדם לחברה, ומעצם כך לובשים על עצמם התנהגות נאותה.
 

זהו פרויקט חשוב מאין כמותו שמגביר אצל התלמידים את תחושת הנראות, יש להם מקום להילחם על זכויותיהם ולשתף בקשיים, ומנגד, בעצם משחקי התפקידים שהם ממלאים, הם גם לומדים את שיקולי "המערכת" - בית הספר עצמו.

 


 

אתר העירייה
מרכז תמיכה יישובי
פסג"ה
מחיי גני הילדים ובתי הספר
טפסים
סיוע טכני
אתר נגיש 2014
עבור לתוכן העמוד