ראשון לציון זוכת פרס החינוך הארצי 2022 יום המורה 2015 ראשון לציון

לוח אירועים

עמוד פנימי - מוסדות חינוך
עמוד פנימי - חירום
עמוד פנימי - שירות
עמוד פנימי - תכניות בחינוך
עמוד פנימי - פדגוגיה דיג
עמוד פנימי - הורים וקהילה

שיעור באזרחות

שיעור באזרחות

תא"ל במיל' אמל אסעד, ממובילי מחאת הדרוזים על חוק הלאום, בשיחה עם התלמידים מתיכון "אנקורי". מנהל ביה"ס, משה גרדוס: "השאלות שהציגו התלמידים והשיח המשכיל שנוצר בעקבותיהן מוכיחים שכך יש ללמד אזרחות - לקחת את החומר הנלמד ולאפשר התכתבות עם המציאות המורכבת. בתום מפגש כזה יכול כל תלמיד לגבש דעה ביחס לחוק הלאום, אלא שהפעם היא תהיה מבוססת על ידע"

 

כחלק משיעורי האזרחות בקמפוס אנקורי ראשון לציון, פגשו תלמידי י"א ו-י"ב את תא"ל במיל' אמל אסעד, ממובילי מחאת הדרוזים נגד חוק הלאום. לקראת דיון בנושא החוק שייערך בבג"ץ בעוד שבועיים, קיבלו התלמידים הזדמנות להכיר דמות שמובילה דיון מהותי בעיצוב החברה הישראלית.

אסעד הציג בפני התלמידים את עמדתו בנוגע לחוק הלאום, וטען כי אינו מתנגד לחוק כשלעצמו, אלא לחוק במתכונתו הנוכחית, שלדעתו מדיר את בני העדה הדרוזית.

התלמידים שאלו את אסעד שאלות לא פשוטות וקיבלו ממנו תשובות מחכימות ומעוררות דיון. אחד התלמידים, נדב, שאל מדוע הדרוזים לא מתאגדים למפלגה כדי לדאוג לאינטרסים שלהם. אסעד ענה כי הוא אינו סבור כי מפלגה סקטוריאלית היא הדבר הנכון, כיוון שהדרוזים מתפזרים בין כל המפלגות בהתאם לתפיסת עולמם. תלמיד אחר, רותם, שאל אותו כיצד הוא מגיב לקולות העולים מהעדה הדרוזית הקוראים לא להשתתף בבחירות הקרובות לנוכח האפליה, או לתנועת "רופוד" הקוראת לא להתגייס לצבא נוכח יחסה של המדינה לחברי העדה? אסעד השיב כי מדובר במיעוט וכי אלו אינם מלמדים על העדה ככלל. עם זאת, הוא שיתף בסיפורו של קצין דרוזי שעומד לקבל תפקיד של מג"ד וחש קושי ותסכול בצל חוק הלאום המדיר אותו.

מנהל קמפוס אנקורי ראשון לציון, משה גרדוס: "בשיעורי אזרחות, התלמידים למדו לעומק את חוק הלאום ולמדו את טענות התומכים ואת טענות המתנגדים אליו. המפגש עם תא"ל אמל אסעד זימן עבור התלמידים שיעור על מי שרואים את עצמם נפגעים מחוק זה. השאלות הקשות שהציגו התלמידים והשיח המשכיל שנוצר בעקבותיהן מוכיחים שכך יש ללמד אזרחות - לקחת את החומר הנלמד ולאפשר התכתבות עם המציאות המורכבת. בתום מפגש כזה יכול כל תלמיד לגבש דעה ביחס לחוק הלאום, אלא שהפעם היא תהיה מבוססת על ידע. לזה קוראים חשיבה ביקורתית. לשמחתי, כך צוות האזרחות בקמפוס אנקורי ראשון לציון מלמד".

בתום המפגש, הביע תא"ל אסעד התפעלות ואמר כי "התלמידים שאלו שאלות אינטליגנטיות, מעוררות מחשבה ומהותיות. מעודד אותי לדעת שהילדים האלה הם העתיד של החברה שלנו".

 

בתמונה: תא"ל אמל אסעד (מימין) עם מנהל ביה"ס, משה גרדוס. בתמונה למעלה: המפגש עם התלמידים

 

 


אתר העירייה
מרכז תמיכה יישובי
פסג"ה
מחיי גני הילדים ובתי הספר
טפסים
סיוע טכני
אתר נגיש 2014
עבור לתוכן העמוד