ראשון לציון זוכת פרס החינוך הארצי 2022 יום המורה 2015 ראשון לציון

לוח אירועים

עמוד פנימי - מוסדות חינוך
עמוד פנימי - חירום
עמוד פנימי - שירות
עמוד פנימי - תכניות בחינוך
עמוד פנימי - פדגוגיה דיג
עמוד פנימי - הורים וקהילה

"יום נגישות" בשכבת ז'- חט"ב בר-לב מקיף ח'

כחלק מ"שנת מצווה" וכניסתם של התלמידים לעולם האחריות והמעורבות החברתית, עברה שכבת ז' במקיף ח' יום בנושא נגישות לאנשים עם מוגבלויות בחברה. היום כולו תואם ותוכנן על ידי טליה כהן, הרכזת החברתית בחטיבה, בשיתוף פעולה עם העמותה לנגישות ישראל.

בחלק ראשון, האזינו התלמידים להרצאתה  של פאני, אישה עם מוגבלות בניידות כתוצאה ממחלת פוליו. פאני הציגה את המוגבלויות והקשיים אותם חווים אנשים מוגבלים מידי יום והסבירה לתלמידים מהי נגישות? ואת הצורך של אנשים מוגבלים בנגישות.

בחלק השני של היום, כל כיתה עברה בין תחנות שדימו את המוגבלויות השונות.
לדוגמה: התלמידים שמעו הרצאה מפי אדם שמוגבלותו אינה נראית לעין כגון מוגבלות קוגניטיבית, התהלכו עם מקל נחייה כשעיניהם עצומות, למדו מילים בסיסיות בשפת סימנים, התנסו בפעולות מוטוריות בסיסיות כשעל ידיהם כפפות המקשות עליהם את הפעולה, התניידו במסלול מכשולים כשהם ישובים על כסאות גלגלים וגם שוחחו עם ניר המקסים ששיתף אותם בחוויה של חיים בצל אספרגר.

לאורך היום  הועברו שני מסרים עיקריים:  הראשון שהמכנה המשותף של כולנו הוא  שכולנו אנשים. לא מוגבלים, לא נכים, לא בעלי מוגבלויות, אלא אנשים עם מוגבלות.  והמסר השני והחשוב הוא הדגש על נגישות חברתית לפני כל נגישות פיזית שהיא. 

התלמידים ימשיכו להעמיק בנושא בכיתות בעזרת המחנכים, ובמהלך השנה יצטרכו להוביל פרויקט כיתתי במטרה להעלות למודעות את נושא הנגישות בקהילה.  לאחר הפעילות לתלמידים, התקיימה פעילות למחנכי הכיתות, אשר האזינו להרצאה בנושא. בסיום ההרצאה המחנכים הובלו כשעיניהם עצומות לחדר נוסף, בו אכלו ארוחת צהריים מעשה ידיהם, תוך כדי שהם לא רואים, מוגבלים בידיהם ומנהלים שיחה עם אדם הסובל מבעיית שמיעה. חוויה מעצימה ומרגשת.

 

ציטוטי התלמידים בשכבה: 

עומר ארנון, ז'6: "ביום הנגישות הבנתי שכולנו בני אדם ושאנשים בחברה מתמודדים עם מוגבלויות. על עצמי למדתי ששום דבר הוא לא מובן מאליו, למשל: שאתה יכול לקום מהמיטה בבוקר, להסתכל על השמיים ולשמוע את הציפורים מצייצות. פשוט צריך לדעת להעריך את זה שאנחנו בריאים".

נועה שוורץ, ז'1: "כואב לי לראות שלבני אדם בישראל, לא תמיד הכל נגיש. לא תמיד שמים לב לפרטים הקטנים. זה קיר שמפריד בין האדם עם המוגבלות לבין מה שהוא רוצה לעשות. סוף העולם זה כשאין נגישות!"

שירה ורד, ז'1:" נמאס לאנשים עם מוגבלות שמדברים עליהם בגוף שלישי ולא פונים אליהם ישירות. אני מכירה את זה ממקום אישי"

   
     

 

 

אתר העירייה
מרכז תמיכה יישובי
פסג"ה
מחיי גני הילדים ובתי הספר
טפסים
סיוע טכני
אתר נגיש 2014
עבור לתוכן העמוד