ראשון לציון זוכת פרס החינוך הארצי 2022 יום המורה 2015 ראשון לציון

לוח אירועים

עמוד פנימי - מוסדות חינוך
עמוד פנימי - חירום
עמוד פנימי - שירות
עמוד פנימי - תכניות בחינוך
עמוד פנימי - פדגוגיה דיג
עמוד פנימי - הורים וקהילה

תכנית "סיפורי דוסו" בגן "מגדל של קוביות"

ילדים נתקלים בחיי היום יום במגוון משימות התפתחותיות וציפיות חברתיות. גישת דוסו, המאופיינת בלמידה התנסותית, מלווה אותם במסע דמיוני לעולמות בלתי מוכרים ומסקרנים יחד עם הדולפין דוסו ובובות נוספות.

 

סיפורי דוסו היא תכנית לגיל הרך, אשר במרכזה סיוע לילדי הגן בהבנת התנהגויות חברתיות ורגשיות, עידוד הילדים בפיתוח דימוי עצמי חיובי, גילוי ערנות ליחסים בינם לבין עצמם ולבין האחר והכרה בצרכים האישיים שלהם ובמטרותיהם. אופייה הקבוצתי של התכנית מאפשר השפעה על ילדים בסיכון בתוך הזירה הטבעית שלהם.

 

מיהו דוסו?
דוסו הוא בובת כפפה של דולפין כחול הידוע בתכונותיו: אהבת אנשים וחיות, היכולת להנהיג את שוכני הים והיכולת לעזור בפתרון בעיות. דוסו וחבריו פותרי הבעיות נכנסו לגני הילדים במסגרת תכנית "סיפורי דוסו" אשר נכללת בתכנית הלאומית 360 לילדים ונוער בסיכון.


דוסו ופותרי הבעיות בגן "מגדל של קוביות"
בגן "מגדל של קוביות" אשר בשכונת רמב"ם (גילאי 4-5), בהנהלתה של אביטל גלב, הילדים נהנים מאוד מן התכנית. גם בקרב ההורים נשמעים הדים חיוביים לתכנית. הורים רבים מספרים כי הילדים חוזרים הביתה ומספרים בבית על דוסו ועל המפגשים הקבועים איתו. הגננת, בשיתוף הסייעת רג'ין אברהם והצוות החינוכי, מפעילה את הבובות ביחד עם הילדים. באמצעות דוסו הילדים לומדים להקשיב אחד לדברי השני עד הסוף ובלי להפריע, להיות אמפתיים, לשתף ולעזור, וכן לומדים על דרכים חלופיות לפתרון בעיות שאינן כוללות שימוש באלימות.

 

אביטל: "הדמויות של דוסו הדולפין וחבריו מגויסות על מנת לעודד את הילדים להביע רגשות ומסייעות להם להבין מצבים חברתיים שונים מחיי היום יום שיש בהם פוטנציאל לאלימות ולגילויי תוקפנות. באמצעות הפעלת הבובות הילדים לומדים על דרכים חלופיות לפתרון בעיות שאינן מצריכות שימוש באלימות".


אביטל מספרת עוד כי האקלים החינוכי בגן השתנה לטובה בעקבות הכנסת התכנית: "הילדים מגיעים בשמחה למפגשים הקבועים שלנו עם דוסו. לאט-לאט הם למדו לפתור בעיות ללא אלימות. יש לנו בגן את 'פינת דוסו ופותרי הבעיות' והילדים אוהבים ללכת אליה לפתרון בעיות. בנוסף, הם כותבים מכתבים לדוסו, מציירים וכותבים לו סיפורים".

 

בתמונות, מימין לשמאל: ציור לדוסו; פינת דוסו ופותרי הבעיות; מכתב לדוסו "אתה מלמד אותי" 

 

 

 

 

 


 

תכניות נוספות באגף הפרט

אתר העירייה
מרכז תמיכה יישובי
פסג"ה
מחיי גני הילדים ובתי הספר
טפסים
סיוע טכני
אתר נגיש 2014
עבור לתוכן העמוד